Geleceği tahmin eden 5 film

Merhaba MobiTURK.NET Ailesi, Günümüzde VR gözlükleriyle film izliyoruz, robot asistanlarımız var ve sesli asistanlardan yardım aldığımız bir çağda yaşıyoruz. Bizler, içinde yaşadığımız için tüm bunları normal olarak algılıyoruz. Oysa bu günün teknolojileri bundan yıllar önce sadece bir hayalden ibaretti. Bu hayalin gerçekleşeceğini öngörenler de vardı tabii. Peki günümüz bilim kurgu filmleri geleceğin teknolojileri mi olacak?

1- Total Recall- Sürücüsüz Araçlar

Arnold Schwarzenegger’in başrolü üstlendiği Total Recall filminde yer alan sürücüsüz araç sahnesi, bugün tüm büyük şirketlerin peşinde koştuğu bir proje haline geldi. Filmde her ne kadar küçük bir sahne olarak yer alsa da günümüzde önemli bir başlık olarak tartışılıyor.

2- Azınlık Raporu- Dokunmatik Arayüz

Philip K. Dick’in kısa hikâyesinden aynı adla senaryolaştırılan ve ünlü yönetmen Steven Spielberg tarafından yönetilen Azınlık Raporu, bilim kurgu dünyasına önemli bir bakış atıyordu. Tom Cruise’nin başrolde yer aldığı filmde hareketleri kaydırma ve dokunmatik ekran hesaplamaları kullanılıyordu. Bugün hepimizin telefonunda kaydırmalı ekran özelliği var ve bu teknolojiyi aktif bir şekilde kullanıyoruz.

3- Geleceğe Dönüş- Giyilebilir Teknolojiler

Geleceğe Dönüş serisi pek çok yönüyle zamanın ötesinde bir seri olarak görülüyor. Filmde yer alan bilim-kurgu ögeleri vizyona girdiği dönemde kimi çevrelerce ¨saçma¨ olarak nitelendirilse de bugün pek çoğunu günlük hayatımızda kullanıyoruz. Bunlardan biri de giyilebilir teknolojiler. McFly ailesinin yemek masasında taktığını gördüğümüz gözlükler, bugünün Google Glass’ına ve hatta Oculus Rift’ine fikir öncülüğü etmiş olabilir.

4- 2001: A Space Odyssey- Görüntülü Konuşma

Usta yönetmen Stanley Kubrick’in kült filmleri arasında gösterilen 2001: A Space Odyssey, izleyenlere görsel bir şölen sunmakla kalmıyor, geleceğe yönelik öngörülerde de bulunuyordu. Filmde yer alan video-call sahnesi bunun en güzel örneği. Filmde kullanılan telefon bugünün standartlarına göre ilkel gözükse de temel konsepti yadsınamaz bir şekilde Skype’ı andırıyor. Filmde ayrıca uzay turizmi, tablet bilgisayar kullanımı ve uçak koltuklarına gömülü kişisel televizyonlar da yer alıyor.

5- Blade Runner- Dijital Billboard

Bir Ridley Scott klasiği olan ve geçtiğimiz yıllarda devam filmi de çekilen Blade Runner, bilim-kurgu türü için mihenk taşı olarak gösterilen filmlerden biridir. Filmde yer alan şehir manzaralarında Dijital Bilboardlar ise dikkat çekiyor. 80’li yıllarda pek de alışık olmadığımız bu durum, günümüzde kanıksanmış bir hal aldı. Artık büyük şehir meydanları dijital billboardlar ile dolu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir